Urządzenia wykorzystywane przy renowacji lastryka
Jeszcze kilka lat temu lastryko kojarzyło się głównie z klatkami schodowymi w starym budownictwie. Nikt wtedy nie sądził, że ta betonowa płyta z kamieniem tak szybko wróci do łask. Dziś lastryko znajduje się na tej samej półce designerskiej, co posadzki z marmuru czy podłogi wykonane z drewnianego parkietu. Bardzo modne stało się wykorzystanie lastryka w surowych wnętrzach loftowych. Coraz częściej również posiadacze lastryka starego typu decydują się na jego renowację.
Na czym polega renowacja lastryka?
Do renowacji lastryka potrzeba niezbędnych urządzeń i umiejętności. Warto więc oddać swoje powierzchnie płaskie w ręce profesjonalistów. Jakie kroki podejmie fachowiec, aby renowacja lastryka była skuteczna? W pierwszej kolejności powinna nastąpić ocena stanu tego tworzywa. Bardzo często zdarza się, że na jego powierzchni pojawiły się jakieś pęknięcia albo nawet ubytki. Nie ma się jednak czym martwić – osoby wyszkolone w renowacji lastryka wiedzą, jak sobie z tym poradzić. Zazwyczaj wykorzystują w tym celu beton lub masę lastryko.
Odnowienie lastryka opiera się przede wszystkim na zeszlifowaniu warstwy wierzchniej, która została zniszczona w ciągu długich lat użytkowania. Przydatna będzie do tego szlifierka kątowa. Należy jednak pamiętać o tym, że musi być ona dostosowana do szlifowania na mokro. Lastryko jest bowiem materiałem, który można tylko w taki sposób wygładzać i dopracowywać. Po dokładnym zeszlifowaniu dotkniętej zębem czasu warstwy przychodzi czas na polerowanie. Specjalista użyje w tym celu szczotki polerskiej. Efekt polerowania można wzmocnić, używając specjalnej pasty do wygładzania.
Zabezpieczenie lastryka
Aby można było cieszyć się efektownym wyglądem lastryka przez długie lata, fachowiec zabezpiecza jego powierzchnię specjalnymi preparatami. Na rynku znaleźć można całe mnóstwo impregnatów i substancji nabłyszczających, dzięki którym spotęguje się wyjątkowy efekt podłogi wykonanej z lastryka.